EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-44
Kasapanka
Italija, Toskana
XVI a. pab.
Riešutmedis, geležis, drožyba
167 x 57 x 63 cm
Įsigyta 2005 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 18 000 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2006 m.

Kasapanka išsiskiria fasadinės plokštumos išraiškingu akanto lapų ornamento reljefu, ties centru užsibaigiančiu fantastiniais gyvūnais, tarsi tampančiais apskritimo formos iškiliai profiliuotame rėmelyje esančio herbinio kartušo laikytojais. Herbas neidentifikuotas, tačiau liudija baldo priklausomybę italų aristokratų giminei. Tokia fasadinės plokštumos dekoro kompozicinė schema būdinga visai grupei išlikusių XVI–XVII a. Vidurio Italijos kasapankų bei kasonių. Kasapanka taip pat turi išraiškingai drožinėtą apatinę juostą ir kojeles. Baldo būklė gera. Kasonės ir kasapankos baldų tipas, išsivystęs iš viduramžiškų skrynių ir suolų, XV–XVII a. buvo pats populiariausias visos Europos valdovų, didikų, aukštų Bažnyčios hierarchų, turtingų miestų patricijų rezidencijų interjerų akcentas. Šio tipo baldai renesanso ir ankstyvojo baroko rūmų interjeruose buvo patys universaliausi bei skaitlingiausi. Juose buvo saugoma patalynė, indai, drabužiai, brangenybės, dokumentai ir kitas turtas. Kasapankos, išlaikę daugiau suolo elementų, taip pat dažniau naudotos kaip suolai bei gultai.

Įsigyta kasapanka atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Žygimanto Augusto ir pirmųjų elekcinių Abiejų Tautų Respublikos valdovų laikais, kai buvo sukurta ši kasapanka, Lietuva bei Lenkija tradiciškai palaikė glaudžius kultūrinius ir meninius ryšius su Vidurio Italija ir ypač Medičių valdoma Toskana. Iš Toskanos kilo ar su Renesanso tėvynės menine tradicija buvo susiję visi Renesanso epochos architektai, skulptoriai ir kiti menininkai, dirbę prie Valdovų rūmų Vilniuje rekonstrukcijų XVI a. Šiuos ryšius sustiprino ir italų kunigaikštytė Bona Sforca. Įsigytą kasapanką numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų trečiojo aukšto reprezentacinio trakto salėje (antikameroje, 01-3.07), atspindinčioje manieristinio interjero stilistikos įvaizdį.
Kasapanka dezinfekuota, nuvalyta, poliruota Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai