EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-50
Skrynia
Vokietija
XV a. pab. –XVI a. pr.
Ąžuolas, geležis
146,5 x 66 x 54 cm
Įsigyta 2006 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 5 000 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2006 m.

Reta ir vertinga vėlyvosios gotikos medinė skrynia, apkaustyta metalu, savo forma ir konstrukcija yra būdingas to meto Vidurio Europos pilių baldas. Dažniausiai tokias skrynias XIV a. pabaigoje – XVI a. pradžioje visoje Vidurio Europoje gamino keliaujantys vokiečių meistrai. Nors savo išvaizda šio tipo skrynios nėra itin puošnios ir prabangios, tačiau kaip universalios paskirties baldai jos buvo naudojamos netgi Šventosios Romos imperijos imperatorių rezidencijose. Iki šiandienos išliko keliolika tokių skrynių. Viena jų eksponuojama Karlšteino pilyje (Čekija). Tokios skrynios paprastai turėjo gana aukštas kojeles, kurios buvo tiesiog šoninių lentų tęsinys. Nors nupuvo ir kažkada buvo nupjauta apie pusė kojelių aukščio, iš esmės Valdovų rūmams įsigytos skrynios būklė patenkinama.

Skrynia atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Istoriniai šaltiniai patvirtina, jog tiek Krokuvoje, tiek Vilniuje XVI a. Lietuvos ir Lenkijos valdovams baldus dažnai vietoje gamino iš Vokietijos arba Čekijos kilę meistrai, neabejotinai propagavę savo gimtinėje paplitusią baldų tipologiją. Atkreiptinas dėmesys ir į XV–XVI a. itin intensyvius Lietuvos bei Lenkijos ryšius su Vidurio Europos kraštais, kurių dalį valdė Jogailaičių ir jiems giminingos Habsburgų dinastijos atstovai. Todėl tokios skrynios turėjo būti ir Lietuvos bei Lenkijos valdovų Kazimiero Jogailaičio ir Aleksandro rezidencijose, taip pat ir Vilniuje. Numatyta, jog ši skrynia atkurtuose Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose bus eksponuojama tarnybinio apartamento salėje (01-2.13), kurioje planuojama atkurti vėlyvosios gotikos epochos (Aleksandro Jogailaičio laikų) Valdovų rūmų interjero įvaizdį.
Skrynia dezinfekuota, valyta ir konservuota Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai