EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:



VR-80
Spinta
Italija, Emilija
XVII a. I p.
Riešutmedis, riešutmedžio šaknis, geležis, drožyba
200 x 75 x 235 cm
Įsigyta 2006 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 40 000 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2006 m.

Įspūdingomis ankstyvojo baroko formomis, aukštu cokoliu bei antablementu, monumentaliais matmenims pasižyminti spinta, išsiskiria spiralinėmis kolonėlėmis su puošniais kompoziciniais kapiteliais bei fasado dekorui beveik ištisai panaudota brangia riešutmedžio šaknies medžiaga. Savo formomis ir brangia dekoro medžiaga ši spinta yra itin vertingas XVII a. pirmosios pusės baldas, sukurtas greičiausiai Emilijos regiono meistrų. Ji neabejotinai buvo labai prabangios italų kunigaikščio ar didiko rezidencijos interjero svarbus akcentas. Spintos būklė gera.

Įsigyta spinta atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Ji yra vienas vertingiausių Valdovų rūmų ekspozicijai įsigytų autentiškų istorinių baldų. Lietuvos bei Lenkijos valdovai iš Vazų dinastijos palaikė labai artimus kultūrinius, meninius ir politinius ryšius su Emilijos regionu, kunigaikščiais Farnese bei jų valdoma Parmos ir Pjačencos kunigaikštyste. Keliaudamas po Europą, 1624–1625 m. Parmoje lankėsi ir Lietuvos bei Lenkijos karalaitis Vladislovas Vaza, jo palydoje buvę Lietuvos didikai. Karalaičio garbei Parmos Pilota rūmų teatre specialiai buvo pastatyta opera. Parmoje ir kituose Italijos miestuose matytus bei patirtus kultūrinius reiškinius, meno madas, naujas muzikines formas Vladislovas Vaza vėliau stengėsi įgyvendinti ir Lietuvoje bei Lenkijoje. Atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų trečiojo aukšto reprezentacinio trakto salėje (trečiojoje antikameroje, 01-3.05), vedančioje į audiencijų (sosto) salę ir atspindinčioje manieristinio bei ankstyvojo baroko reprezentacinio interjero stilistikos įvaizdį.
Spinta dezinfekuota, nuvalyta, poliruota Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų.



 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai