EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-84
Ikona „Švč. Mergelė Marija su Kūdikiu“
Kretos-Veneto mokykla
XV a. II p.
Medis, tapyba, auksavimas
45 x 34 cm
Įsigyta 2006 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 26 000 Eurų.
Viešai eksponuota Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, 2006 m. 2007 m. tyrinėta, konservuota ir restauruota Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. Nuo 2007 m. liepos mėn. vėl rodoma Taikomosios dailės muziejuje.

Švč. M. Mariją su Kūdikėliu ant rankų vaizduojanti ikona yra vertingas bizantinės tradicijos dailės, nuo XV a. itin intensyviai dėl turkų Osmanų imperijos ekspansijos bei Bizantijos menininkų pasitraukimo plitusios Viduržemio jūros regione ir ypač Šiaurės Italijoje, pavyzdys. Bizantinės tapybos tradicija buvo būdinga ir Jogailaičių dinastijos atstovų valdomuose Vidurio Europos kraštuose. Ikona nutapyta ant išgaubtos medžio lentos, jos fonas tradiciškai auksuotas. Tyrimai parodė, jog ikona greičiausiai sukurta ne XVI a. pirmojoje pusėje, bet dar XV a. antrojoje pusėje (tęsiami menotyriniai tyrimai). Nuo žvakių kaitros buvo sunykusi ikonos apačia, todėl kūrinio būklė buvo nepatenkinama. Tai vienas ankstyviausių ir vertingiausių bizantinės tradicijos dailės kūrinių, šiandien saugomų Lietuvoje bei įsigytų Valdovų rūmų interjerų ekspozicijai.

Ikona atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės dailės raidai taip pat būdingi meniniai ryšiai su bizantine tradicija. Ji buvo ryški ir kituose Vidurio Europos kraštuose, valdomuose Jogailaičių. Rašytiniai šaltiniai taip pat liudija, jog panašios ikonos Bizantijos imperatorių buvo dovanojamos Lietuvos valdovams, šia maniera sukurtų kūrinių (dažniausiai būtent švč. M. Marijos atvaizdų) būta ir Lietuvos didikų namuose, koplyčiose, taip pat Lietuvos katalikų bažnyčiose. Ikoną greta Lietuvos ir užsienio dailininkų bizantinio ir gotikos stiliaus vaizduojamosios dailės kūrinių numatyta eksponuoti atkuriamų Valdovų rūmų antrojo aukšto tarnybinio apartamento salėje (antikameroje, 01-2.12), atkuriančioje vėlyvosios gotikos reprezentacinio interjero įvaizdį.
Ikona tyrinėta, konservuota ir restauruota (lentos apačios kontūras iš dalies atkurtas) Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai