EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-86
Kasapanka
Italija, Lombardija
XVI a.
Riešutmedis, geležis, drožyba
154 x 56 x 58 cm
Įsigyta 2006 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 7 500 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2006 m.

Renesansinė kasapanka išsiskiria brangios riešutmedžio šaknies panaudojimu fasadinės pusės dekorui bei kampuose meistriškai išdrožtomis kariatidėmis. Baldas turi išraiškingais ornamentais drožinėtą apatinę dalį su kojelėmis bei dangčio karnizą. Kasapankos būklė gera. Kasonės ir kasapankos baldų tipas, išsivystęs iš viduramžiškų skrynių ir suolų, XV–XVII a. buvo pats populiariausias visos Europos valdovų, didikų, aukštų Bažnyčios hierarchų, turtingų miestų patricijų rezidencijų interjerų akcentas. Šio tipo baldai renesanso ir ankstyvojo baroko rūmų interjeruose buvo patys universaliausi bei skaitlingiausi. Juose buvo saugoma patalynė, indai, drabužiai, brangenybės, dokumentai ir kitas turtas. Kasapankos, išlaikę daugiau suolo elementų, taip pat dažniau naudotos kaip suolai bei gultai.

Įsigyta kasapanka atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Paskutiniųjų Jogailaičių laikais, kai buvo sukurta ši kasapanka, Lietuva bei Lenkija ir jos valdovai tradiciškai palaikė glaudžius kultūrinius ir meninius ryšius su Italija ir jos šiaurės regionais, ypač Lombardija, iš kur buvo kilusi ir Bona Sforca. Šią kasapanką numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų antrojo aukšto tarnybinio apartamento salėje (01-2.07), atspindinčioje Renesanso interjero stilistikos įvaizdį.
Kasapanka dezinfekuota, nuvalyta, poliruota Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai