EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-87
Kasapanka
Italija, Toskana
XVI a. vidurys
Riešutmedis, geležis, drožyba, auksavimas
174 x 55 x 63 cm
Įsigyta 2006 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 75 000 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2006 m.

Ypač reta, vertinga ir puošni renesansinė kasapanka pasižymi pabrėžtina sarkofago forma, meistriškai drožinėta fasadine plokštuma, kurios fonas yra paauksuotas, kampuose sukomponuotomis sparnuotų moteriškų pavidalų figūromis, kurios apačioje tolygiai pereina į išraiškingai drožinėtas kojeles. Fasadinės pusės centre yra neidentifikuotos giminės herbinis kartušas. Baldui elegantiškumo suteikia ir gausiai profiliuoto dangčio apvadas. Baldo kūrėjų meistriškumas, formos originalumas, auksavimo panaudojimas leidžia konstatuoti, jog ši kasapanka priklausė vienai žymiausių Toskanos didikų giminių, stovėjo vienuose prabangiausių rūmų, o šiandien yra vienas vertingiausių bei įspūdingiausių Renesanso baldų Valdovų rūmų interjerų vertybių rinkinyje, galintis papuošti bet kurią Europos baldų kolekciją. Kasapankos būklė gera. Kasonės ir kasapankos baldų tipas, išsivystęs iš viduramžiškų skrynių ir suolų, XV–XVII a. buvo pats populiariausias visos Europos valdovų, didikų, aukštų Bažnyčios hierarchų, turtingų miestų patricijų rezidencijų interjerų akcentas. Šio tipo baldai renesanso ir ankstyvojo baroko rūmų interjeruose buvo patys universaliausi bei skaitlingiausi. Juose buvo saugoma patalynė, indai, drabužiai, brangenybės, dokumentai ir kitas turtas. Kasapankos, išlaikę daugiau suolo elementų, taip pat dažniau naudotos kaip suolai bei gultai.

Įsigyta kasapanka atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Ypatingai atkreiptinas dėmesys į itin aukštą baldo meninį lygį. Paskutiniųjų Jogailaičių laikais, kai buvo sukurta ši kasapanka, Lietuva bei Lenkija ir jos valdovai tradiciškai palaikė glaudžius kultūrinius ir meninius ryšius su Italija, taip pat ir Toskana, iš kur buvo kilę ar su jos meno tradicijomis buvo susiję ir dauguma prie Valdovų rūmų rekonstrukcijų XVI a. dirbusių italų menininkų. Šią ypatingos meninės vertės kasapanką numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų trečiojo aukšto reprezentacinio trakto audiencijų salėje (01-3.01).
Kasapanka dezinfekuota, nuvalyta, poliruota Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai