EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-88
Kasapanka
Italija
XVII a. pr.
Riešutmedis, geležis, drožyba
163 x 55 x 60 cm
Įsigyta 2006 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 6 200 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2006 m.

Renesansinių formų kasapanka pasižymi aiškiu tektoniniu fasadinės plokštumos skaidymu, subtilia, tačiau kiek sunykusia fasadinės pusės neaukšto reljefo drožyba, kurios centre yra neidentifikuotos giminės apskritas herbinis kartušas. Baldui elegantiškumo suteikia gausiai profiliuoti apatinis ir viršutinis karnizai, į voliutėles besisukančios kojelės. Kasapankos būklė patenkinama. Kasonės ir kasapankos baldų tipas, išsivystęs iš viduramžiškų skrynių ir suolų, XV–XVII a. buvo pats populiariausias visos Europos valdovų, didikų, aukštų Bažnyčios hierarchų, turtingų miestų patricijų rezidencijų interjerų akcentas. Šio tipo baldai renesanso ir ankstyvojo baroko rūmų interjeruose buvo patys universaliausi bei skaitlingiausi. Juose buvo saugoma patalynė, indai, drabužiai, brangenybės, dokumentai ir kitas turtas. Kasapankos, išlaikę daugiau suolo elementų, taip pat dažniau naudotos kaip suolai bei gultai.

Įsigyta kasapanka atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Chronologiškai kasapanka atitinka Vazų dinastijos valdymo laikus, kai Lietuva bei Lenkija ir jos valdovai tradiciškai palaikė glaudžius kultūrinius ir meninius ryšius su Italija. Šią kasapanką numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų antrojo aukšto privataus valdovų apartamento salėje (02-2.09), kurioje planuojama atkurti ankstyvojo baroko istorinio interjero įvaizdį.
Kasapanka dezinfekuota, nuvalyta, prevenciškai konservuota ir provizoriškai restauruota Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai