EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-92
Kasapanka
Italija
XVII a. I p.
Riešutmedis, geležis, drožyba
170 x 55 x 64 cm
Įsigyta 2006 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 3 200 Eurų.
Viešai eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje, nuo 2006 m.

Kasapanka pasižymi paprasta ir tektoniška fasadinės plokštumos kompozicija, suskaidyta geometrinėmis figūromis, su apskritos formos herbiniu kartušu centre. Pabrėžti iškilūs kasapankos šonai, apačioje užsibaigiantys masyvokomis kojelėmis. Baldui savito charakterio suteikia gausiai profiliuota apatinė cokolio juosta. Kasapankos būklė patenkinama. Kasonės ir kasapankos baldų tipas, išsivystęs iš viduramžiškų skrynių ir suolų, XV–XVII a. buvo pats populiariausias visos Europos valdovų, didikų, aukštų Bažnyčios hierarchų, turtingų miestų patricijų rezidencijų interjerų akcentas. Šio tipo baldai renesanso ir ankstyvojo baroko rūmų interjeruose buvo patys universaliausi bei skaitlingiausi. Juose buvo saugoma patalynė, indai, drabužiai, brangenybės, dokumentai ir kitas turtas. Kasapankos, išlaikę daugiau suolo elementų, taip pat dažniau naudotos kaip suolai bei gultai.

Įsigyta kasapanka atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Chronologiškai kasapanka atitinka Vazų dinastijos valdymo laikus, kai Lietuva bei Lenkija tradiciškai palaikė glaudžius politinius, kultūrinius ir meninius ryšius su Italija, o Valdovų rūmuose dirbo daug iš Italijos kilusių meistrų. Šią kasapanką numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų trečiojo aukšto reprezentacinio apartamento salėje (01-3.07), kurioje planuojama atkurti Renesanso ar manierizmo istorinio interjero įvaizdį.
Kasapanka dezinfekuota, nuvalyta, prevenciškai konservuota ir provizoriškai restauruota Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai