EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-95
Krėslas
Vidurio Italija
XVI a.
Riešutmedis, oda, drožyba, lakavimas
67 x 58 x 149 cm
Įsigyta 2006 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 2 500 Eurų.
Nuo 2006 m. restauruojama Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų.

Elementarių ir būdingų renesansinių formų krėslas su porankiais yra tipingas XVI a. Vidurio Italijos baldas, papuoštas išraiškingai į voliutėles besisukančių akanto lapų motyvais drožinėtomis ir paauksuotomis atlošo atramų viršūnėmis. Tokios formos krėslai buvo būdingi Italijos bei visos Vakarų ir Vidurio Europos prabangioms valdovų ir didikų rezidencijoms XVI a. Krėslo būklė buvo nepatenkinama.

Krėslas atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Ikonografija liudija, jog tokio tipo krėslai buvo būdingi ir Lietuvos bei Lenkijos valdovų, didikų rūmams. Paskutiniųjų Jogailaičių laikais, kai buvo sukurtas šis krėslas, buvo palaikomi itin aktyvūs kultūriniai ir meniniai ryšiai su Italija, taip pat ir jos vidurio regionais su Toskana priešakyje. Vilniaus rūmuose tuo metu dirbo daug iš ten kilusių italų meistrų. Krėslą numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų valdovių privataus apartamento salėje (kabinete, 04-3.05), atspindinčioje Bonos Sforcos ir Žygimanto Augusto laikų renesansinio reprezentacinio interjero įvaizdį.
Krėslas dezinfekuotas, sutvirtintas, restauruotas Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. Dar būtina pakeisti neautentišką sunykusį sėdynės audinį bei vėlesnę atlošo odą. Numatyta naujojoje atlošo odoje įspausti Bonos Sforcos herbą, remiantis Valdovų rūmų teritorijoje rasto koklio heraldinio ženklo pavyzdžiu. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai