EN  /   DE  /   FR  /   IT   /   PL  /   RU 
Kontaktai Svetainės struktūra Pritaikyta neįgaliems Klausiate‑atsakome
Į svetainės pradžią  
RINKINIAI, RINKMENOS
Eksponatų duomenų bazė


Paieška
Pavadinimas:  
Pobūdis: Šalis:
Laikotarpis: Įsigijimo data:VR-96
Keturių krėslų komplektas (žr. ir VR-97, VR-98, VR-99)
Italija
XVII a. I p.
Riešutmedis, oda, tekinimas, lakavimas, tapyba ant odos, auksavimas
56 x 48 x 126 cm
Įsigyta 2006 m. Italijoje valstybės biudžeto lėšomis. Taikant Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatymo 56 str. 1 dalies 3 punkto nuostatą apie neskelbiamas derybas, galutinė nuderėta kaina – 6 500 Eurų (už keturis krėslus, t. y. vienas vienetas įvertintas 1 625 Eurais).
Nuo 2006 m. restauruojama Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų.

Prabangūs krėslai be porankių yra būdingų manierizmo ir ankstyvojo baroko formų, turi išraiškingas tekintas kojeles. Krėslai išsiskiria puošnia sėdynių ir atlošų oda. Atlošuose yra tapyti ir paauksuoti neidentifikuotų italų didikų, turėjusių Šventosios Romos imperijos kunigaikščių titulus, herbai ant juodų dvigalvių erelių krūtinės. Tai paliudija, jog krėslai priklausė itin prabangiai rezidencijai bei suteikia šiems baldams ypatingos istorinės vertės. Krėslų atlošai užbaigiami epochai būdinga, karpyta banguota viršūne. Tokios formos krėslai buvo būdingi Vakarų ir Vidurio Europos itin prabangioms valdovų bei turtingiausių didikų rezidencijoms XVI a. pabaigoje – XVII a. Krėslų būklė buvo nepatenkinama.

Krėslai atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkuriamų interjerų autentiškų istorinių kultūros ir meno vertybių atrankos kriterijus: bendrąsias nuostatas, tipologinį, chronologinį, meninį, stilistinį bei geografinį. Ikonografija liudija, jog tokio tipo krėslai buvo būdingi ir Lietuvos bei Lenkijos valdovų, didikų rūmams. Vazų laikais, kai buvo sukurti šie krėslai, Abiejų Tautų Respublikos bei Italijos kultūriniai ir meniniai ryšiai tradiciškai buvo ypatingai intensyvūs. Krėslus numatyta eksponuoti atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų trečiojo aukšto reprezentacinio trakto salėje (antikameroje, 01-3.07), atspindinčioje Žygimanto ir Vladislovo Vazų manierizmo ir ankstyvojo baroko interjero įvaizdį.
Krėslai dezinfekuoti, sutvirtinti, nuvalyti, poliruoti Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistų. Būtina pakeisti visiškai susidėvėjusią ir suplyšusią krėslų sėdynių odą, taip pat restauruoti arba iš dalies atkurti herbinius atlošus. 

Į viršų
Į svetainės pradžią
© Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai